1960 - 1980   |   1981 - 1983   |   1984 - 1987   |   1988 - 1990   |   1992 - 1995             
                  1996 - 2000   |   2001 - 2005   |   2006 - 2009   |   2010 - 2011   |   2012 - 2013   

Zobacz także kalendarium1960 - 1980    Dzieciństwo, dorastanie i szkoła   


Kim Wilde urodziła się 18 listopada 1960 roku w Chiswick, w zachodnim Londynie, jako pierwsze dziecko gwiazdy rock & roll'a z lat 50-tych Marty'ego Wilde'a i Joyce Baker.

Kim naprawdę nazywa się Smith, a pseudonim Wilde, tak jak i cała rodzina, przejęła po ojcu, Marty'm. Reginald Smith, bo tak się naprawdę nazywa, w latach 50 został odkryty przez Larry'ego Parnes'a, śpiewając w niewielkich londyńskich klubach. Parnes dostrzegł w Marty'm wielki talent i zaproponował mu kontrakt płytowy, jednocześnie wymyślając dla Reginald'a pseudonim Marty Wilde. Rok później nazwisko Marty Wilde było już znane w całej Anglii.

W 1959 roku Marty ożenił się z Joyce Baker, założycielką popularnej w tamtych czasach żeńskiej grupy Vernons Girls. Oboje poznali się dwa lata wcześniej przy nagrywaniu programu "Oh Boy!". W 1960 roku na świat przyszła ich pierwsza córka Kim, a rok później syn Ricky.

Dzieci urodziły się w momencie, gdy Marty odnosił swoje największe sukcesy. Wraz z Joyce, która aktywnie uczestniczyła w karierze męża, jeździli razem w trasy koncertowe. Podczas jednego takiego występu w Liverpool dotarła do rodziców wiadomość o 8-letniej wówczas Kim, która została przywieziona do szpitala z objawami wirusowego zapalenia opon mózgowych. Stan Kim z początku był krytyczny i lekarze w ostatniej chwili uratowali życie, i zdrowie dziewczynki.

Rok później, gdy Kim miała 9 lat, rodzice kupili piękną posiadłość w hrabstwie Hertfordshire w Welwyn Garden. Kim wraz z bratem uczęszczała tam do prywatnej Presdales School w Ware. W Hertfordshire Kim poznała Clare Smith, z którą przyjaźni się do dnia dzisiejszego. Clare jako pierwsza wprowadziła Kim w świat ogrodnictwa, mając przepiękny ogród, którym Kim się zachwycała. Marzyła, że kiedyś stworzy taki sam dla siebie.

Fakt, że ojciec Kim był znanym wokalistą, początkowo źle wpływał na młodą Kim, która wstydziła się tego, nawet odmawiała często pójścia do szkoły w obawie przed wytykaniem palcami i wyśmiewaniem. W późniejszych latach brakowało jej również pewności siebie. Była zakompleksioną nastolatką, nie podobał się jej wygląd, uważała, że jest gruba i brzydka. Nie lubiła swojego życia, swojego wielkiego domu i tego, że jej tata był znany w całej Anglii. Do tego zaczęła się buntować, a nie chcąc być wciąż zależną od rodziców, w bardzo młodym wieku dorywczo pracowała, najpierw sprzedawała kwiaty, potem pracowała w sieci sklepów Harrods, później także w szpitalu.

Malarstwo było jedną z jej pasji, dlatego po ukończeniu liceum w Presdales, Kim zaczęła studiować w Art College w St.Albans, w Hertfordshire.

W 1972 roku Kim i jej brat zadebiutowali na scenie przed dużą publicznością. Podczas koncertu ojca w Melbourne, w Australii, zaśpiewali razem piosenkę John'a Denver'a "Take me home country roads". Niedługo później w Hertfordshire podczas kolejnego koncertu, rodzeństwo zaśpiewało piosenki: "Bad boy" oraz "Sweet little 16". Po tym koncercie Ricky otrzymał propozycję z wytwórni płytowej UK-Records i nagrał dla niej takie single jak: "I'm an astronaut", "Teen wave" i "I wanna go to a disco", które napisał i wyprodukował Marty.

Kim w tamtych czasach była bardzo zazdrosna o brata. Sama marzyła o karierze piosenkarki i chciała być sławna, ale to jej brat robił karierę młodego wokalisty. Marty był przeciwny karierze córki, twierdząc, że jest to 'praca' dla chłopców, dlatego też dziewczynka skupiała się na nauce, a Ricky przerwał szkołę i zaczął grać oraz śpiewać w zespole ojca.

W 1980 roku Ricky nagrał kilka piosenek demo, na których Kim towarzyszyła mu śpiewając w chórkach. Rozesłał je po różnych wytwórniach, ale niestety nikt nagraniami się nie zainteresował. Przypadek jednak sprawił, że Kim została zauważona przez jednego z najbardziej wpływowych producentów tamtych lat w Anglii, Micky'ego Most'a, szefa wytwórni RAK Records. Most bardzo szybko zainteresował się młodziutką wokalistką i zaproponował jej kontrakt. Przed 20-letnią Kim otworzyła się wielka szansa, o której marzyła od lat, i której nie zamierzała zaprzepaścić.

Powrót do początku


1981 - 1983    Kontrakt z wytwórnią RAK Records. Pierwsze trzy lata kariery   


Datę premiery pierwszego singla zaplanowano na 26 stycznia 1981 roku. Piosenkę parę lat wcześniej napisał brat Ricky, pomagał mu ojciec Marty. Na sukces nie musieli długo czekać, gdy singiel "Kids in America" okazał się wielkim hitem na całym świecie. Piosenka dotarła do 1 miejsca we Francji i południowej Afryce oraz do 2 miejsca w Anglii i Australii. Debiutancki singiel został również zauważony w Japonii oraz USA, gdzie na początku 1982r. Kim Wilde podpisała kontrakt z amerykańską EMI/Liberty. Singiel dotarł tam do 25 miejsca, przebywając na liście przebojów ponad 4 miesiące.

Po sukcesie singla wszystkie stacje telewizyjne zaczęły się interesować młodziutką wokalistką. Pierwszym występem Kim w telewizji było brytyjskie 'Top of the Pops', gdzie 26 lutego 1981 roku zaśpiewała "Kids in America".

Później Kim gościła m.in. w niemieckich i francuskich stacjach telewizyjnych, jednocześnie nagrywając swoją pierwszą płytę. Producentem albumu był Ricky, który wraz z ojcem napisał wszystkie piosenki.

27 kwietnia odbyła się premiera drugiego singla Kim, "Chequered Love", który okazał się również wielkim hitem, docierając do 1 miejsca we Francji i Afryce Południowej, do 2 w Niemczech, Szwajcarii i Holandii oraz do 4 w Anglii i Australii.

Sukces dwóch pierwszych singlii został szybko powtórzony wydaną w czerwcu pierwszą płytą zatytułowaną po prostu "Kim Wilde". Krążek dotarł do 1 miejsca w Niemczech i Szwecji, oraz do 2 w Holandii i 3 miejsca w Anglii. W Niemczech ponadto Kim za "Kim Wilde" otrzymała Złotą Płytę oraz nagrody dla najlepszej wokalistki: Golden Otto Bravo i Golden Hammer-Smurf.

17 lipca Kim wydała jeszcze jeden singiel z płyty, "Water on Glass", ale w studio wraz z ojcem i bratem pracowała już nad piosenkami do drugiego albumu.

2 listopada w sklepach pojawił się nowy singiel wokalistki, zatytułowany "Cambodia", zwiastujący drugą płytę. Ta piosenka okazała się nawet większym hitem od "Kids in America", docierając do 1 miejsca we Francji, Szwecji i Szwajcarii oraz 2 w Niemczech, Holandii i Afryce Południowej.

Na początku 1982 roku Kim pojechała do Japonii promować swój drugi album. Była to jej pierwsza poza europejska podróż tego typu. Kim miała tam podpisany kontrakt z Toshiba-EMI. Na 21 marca wytwórnia zaplanowała wydać na singla piosenkę Kim "Bitter is Better", która nie pojawiła się wcześniej na żadnej płycie artystki. Przyszły singiel stał się priorytetem wytwórni i jej szefa, Kinjo Ogino. Kim piosenkę nagrała w studio RAK w Londynie, podczas czego była filmowana przez telewizję japońską, by potem zarejestrowany materiał wykorzystać w promocji telewizyjnej.

10 kwietnia odbyła się w Europie premiera kolejnego singla "View from a bridge", a 5 dni później, 10 kwietnia Kim wzięła udział w akcji charytatywnej 'Help a London child', pojawiając się w brytyjskim radiu Capitol. Udzieliła na żywo wywiadu oraz podpisywała płyty, single oraz Złotą Płytę, otrzymaną we Francji. Wszystko później zostało sprzedane na aukcji, a dochód ze sprzedaży zasilił konto fundacji.

10 maja odbyła się premiera drugiej płyty Kim zatytułowanej "Select" , która poza Anglią, gdzie album dotarł tylko do 19 miejsca listy sprzedanych płyt, znalazła się w pierwszej dziesiątce notowań większości europejskich państw.

W pierwszej połowie 1982 roku w brytyjskiej prasie zaczęły pojawiać się plotki na temat romansu Kim z Simone'm Le Bon, wokalistą Duran Duran. W pewnym momencie plotki dotyczyły również wspólnej piosenki, jaką mieli rzekomo razem nagrać. Kim jednak utrzymywała, że łączy ją z Simone'm jedynie przyjaźń.

Ogromna popularność Kim Wilde sprawiła, że z niecierpliwością oczekiwano pierwszej trasy koncertowej. Kim nigdy wcześniej nie występowała na żywo, nie licząc szkolnych występów oraz okresu, gdy jako nastoletnia dziewczynka zaśpiewała parę piosenek przed publicznością swojego ojca. W wywiadach często wspominała o koncertach, o tym, że bardzo pragnie w końcu wystąpić na scenie i nie może się doczekać dnia, kiedy to nastąpi. Aczkolwiek zaznaczała również, że ma przed takim występem ogromną tremę.

10 września 1982 roku odbył się pierwszy koncert Kim Wilde, w Slagelse, w Danii. Po kolejnych pięciu koncertach w tym kraju, 5 października Kim zadebiutowała na brytyjskiej scenie, w Bristol. Dzień wcześniej, 4 października wyszedł jej singiel "Child come away".

Po 19 koncertach w Wielkiej Brytanii, Kim wyruszyła w trasę po Europie, odwiedzając Francję, Belgię i Holandię. Odniosła tam ogromny sukces medialny, zyskałą sobie także przychylność krytyków. Podobne, choć już mniej optymistyczne, okazały się recenzje płyty "Select", gdzie prasa sugerowała, że właśnie mija '15 minut sławy' Kim Wilde. Również singiel "Child come away" nie sprzedał się już tak dobrze jak poprzednie. Jednak wszystko zbiegło się w czasie wydania w USA przez wytwórnię EMI singla "Kids in America", gdzie piosenka dotarła do 25 miejsca list przebojów, co na debiut brytyjskiej wokalistki było wielkim sukcesem.

Również w życiu prywatnym zaczęło się Kim układać, kiedy zaczęła się spotykać z Gary'm Barnacle'm, saksofonistą ze swojego zespołu.

Rok 1982 Kim Wilde zakończyła z sukcesem sprzedanych ponad 6 milionów egzamplarzy płyt oraz singli, tyle ile Marty Wilde sprzedał przez całą swoją karierę. Kim zdobyła również platynową płytę za "Cambodia" we Francji oraz Srebrnego Otto (Bravo) za drugie miejsce wśród najlepszych wokalistek.

Na początku 1983 roku Kim wraz z bratem i ojcem powróciła do studia. W lutym rodzeństwo pojawiło się na uroczystości rozdania nagród brytyjskiego przemysłu fonofonicznego, gdzie Kim była nominowana w kategorii najlepszej wokalistki. Kim Wilde wygrała w tej kategorii i nie kryła zaskoczenia, gdy Angela Rippon wyczytała jej nazwisko.

18 lipca Kim Wilde wydała długo oczekiwanego singla "Love blonde" promującego jej trzeci album. Pierwotnie miał on nosić tytuł "Shoot to disable", jednak w ostateczności wyszedł 24 października pod tytułem "Catch as catch can". Tego samego dnia został również wydany drugi singiel z płyty, "Dancing in the dark". Natomiast 26 listopada Kim wyruszyła w kolejną trasę koncertową po Europie nazwaną "Catch tour".

Nie był to jednak dobry rok dla piosenkarki. Jedynie singiel "Love blonde" dobrze się sprzedał w Europie, zajmując nawet 1 miejsce we Francji. Po zanotowaniu 23 miejsca pierwszego singla w Wielkiej Brytanii, drugi, "Dancing in the dark" tylko przez dwa tygodnie przebywał na brytyjskiej liście, docierając zaledwie do 67 miejsca. Najbardziej nieoczekiwaną klapę poniósł sam album "Catch as catch can", który w Anglii dotarł zaledwie do 90 miejsca i wypadł z listy po dwóch tygodniach. Tak nieoczekiwane wydarzenia bardzo źle wpłynęły na młodą wokalistkę. W grudniu, po zakończeniu trasy koncertowej Kim wyraźnie zniechęcona wydarzeniami i niepowodzeniami postanowiła na dłuższy zawiesić swoją karierę piosenkarki. Atmosfera w rodzinie była dość napięta. Za niepowodzenie ostatniej płyty najbardziej czuli się odpowiedzialni Ricky z ojcem, którzy byli autorami niemalże wszystkich piosenek znajdujących się na płycie.

Wygrana w kolejnym konkursie niemieckiego magazynu Bravo i zdobycie Złotego Otto, oraz nagroda Silver Hammer-Smurf, za zajęcie drugiego miejsca w kategorii najlepszej wokalistki nie okazały się znaczną pociechą dla artystki, która zaczęła poważnie zastanawiać się nad dalszym sensem kontynuowania kariery.

Powrót do początku


1984 - 1987    Nowa wytwórnia MCA, nowy image. Wielki sukces w USA   Początek 1984 roku przyniósł nieoczekiwane zmiany. Przekonana przez rodzinę do kontynuowania kariery, Kim zaczęła nagrywać kolejny album. Pamiętając jednak zeszłoroczne niepowodzenie, Kim wiedziała, że nadszedł czas na zmiany. Przede wszystkim zakończyła współpracę z wytwórnią RAK Records, tłumacząc swoją decyzję tym, że szefowie z wytwórni nie dawali jej szans się rozwinąć. Po sukcesie "Kids in America" w USA, Kim chciała wydać tam kolejne single, ale Mickey Most nie był zainteresowany promowaniem Kim Wilde za oceanem.

Po zerwaniu współpracy z RAK, która jeszcze wydała trzeci singiel z "Catch as catch can", "House of salome", bardzo szybko pojawiły się propozycje z innych wytwórni i wkrótce Kim Wilde podpisała kontrakt z MCA Records. Bardzo szybko można było dostrzec trafność tego wyboru.

Jednak zmiana wytwórni nie była jedyną zmianą w życiu Kim Wilde. Chcąc stać się bardziej samodzielną, Kim postanowiła wyprowadzić się z rodzinnego domu w Hertfordshire i kupiła mieszkanie w północno-zachodnim Londynie. Prasa nie przestawała pisać o kryzysie w rodzinie Wilde i konflikcie córki z rodzicami. Kim nigdy nie potwierdziła tych plotek, zawsze podkreślając jej silne więzi z rodziną.

Kim od kiedy zaczęła śpiewać, chciała sama zacząć pisać i komponować. Szansa ta nadarzyła się już przy nagrywaniu czwartej płyty, gdzie obok ojca i brata pojawiły się piosenki autorstwa samej piosenkarki. W sumie Kim Wilde samodzielnie napisała i skomponowała dwie piosenki, "Shangri-la" i "Fit in" oraz razem z Marty'm i Ricky'm napisała "Thought it was goodbye". Kim wraz z rodziną wyprodukowała również wyżej wymienione utwory, a na "Shangri-la" piosenkarka zajęła się również aranżacją muzyki.

Wraz z wydaniem nowej płyty, Kim potrzebna była odpowiednia promocja i całkiem nowy image. Kim Wilde nie była już małą córeczką tatusia, jak często nazywała ją brytyjska prasa. Chciała udowodnić, że jest już dojrzałą wokalistką, autorką swoich piosenek, która potrafi sama zadbać o swoją karierą.

1 października wytwórnia MCA Records wydała nowy singiel Kim Wilde, "The second time". Tego samego dnia wyszła w USA i Kanadzie ta sama piosenka, ale pod zmienionym tytułem "Go for it". Miesiąc później, 1 listopada, wytwórnia RAK Records wypuściła do sprzedaży składankę "The very best of" z największymi przebojami Kim z pierwszych trzech lat jej kariery.

12 listopada odbyła się premiera czwartego albumu Kim Wilde zatytułowanego "Teases & Dares". Płyta nie powtórzyła sukcesu dwóch pierwszych krążków, ale poza Anglią, gdzie album nie wszedł do pierwszej pięćdziesiątki, w Europie sprzedał się w miarę dobrze. 26 listopada wyszedł kolejny singiel, "The touch".

Pod koniec roku Kim zdobyła czwartą z rzędu statuetkę Otto magazynu Bravo i trzecią za pierwsze miejsce w kategorii najlepszej wokalistki.

15 marca 1985 Kim Wilde wyruszyła w swoją kolejną trasę koncertową po Europie, dając w sumie 20 koncertów, w tym 7 we Francji i 9 w Niemczech.

15 kwietnia wyszedł trzeci singiel "Rage to Love", który dotarł do 19 miejsca brytyjskiej listy przebojów.

W drugiej połowie 85 roku francuski wokalista Laurent Voulzy zafascynowany Kim Wilde, postanowił nagrać piosenkę o nocach spędzonych bez Kim Wilde, "Les Nuits Sans Kim Wilde". Kim została poproszona o zaśpiewanie w piosence kilku wersów, a także o wystąpienie w teledysku. Singiel został wydany we Francji na początku 1986 roku. Artyści szybko się zaprzyjaźnili, jeszcze parę razy występując razem we francuskiej telewizji śpiewając piosenkę Laurent'a, "Belle-ile en mer marie-galante" oraz "Bye bye love".

Pod koniec roku, 7 grudnia, Kim wystąpiła we Francji na koncercie przeciwko rasizmowi; "Rock against Racism".

Na początku 1986 roku, po dłuższych wakacjach na wyspach Oceanu Indyjskiego, Kim ponownie weszła do studia, by nagrać kolejną płytę. Po rozstaniu z Gary'm Barnacle, Kim intensywnie zajęła się pisaniem piosenek, gdzie z 13, które znalazły się na nowej płycie, 9 napisała sama we współpracy z bratem i Steve'm Byrd'em, długoletnim gitarzystą z jej zespołu. Wśród piosenek była jedna, "Don't Say Nothing's Changed", którą Kim napisała samodzielnie, komponując do niej muzykę.

Począwszy od 21 kwietnia 1986 roku w Londynie odbyło się 5 koncertów, z których dochód został przekazany dla organizacji "Greenpeace", walczącej o ochronę środowiska naturalnego. Kim Wilde wraz z Nik'iem Kershaw'em byli czołowymi gwiazdami koncertu. Kim całkowicie wspierała koncert, nie ukrywając, że według niej wojna nuklearna i coraz większe zanieczyszczania środowiska są największym zagrożeniem dla ludzkości.

Nie minął tydzień od tych słów wypowiedzianych w jednym z wywiadów, gdy światem wstrząsnął ogromny kataklizm. 16 kwietnia doszło do awarii i wybuchu jednego z reaktorów nuklearnych w Czarnobylu na Ukrainie. Po tym wydarzeniu Kim napisała piosenkę "Schoolgirl". Zainspirowała ją młodsza siostra, Roxanne, która akurat zaczęła chodzić do szkoły. Kim później powiedziała o katastrofie na Ukrainie, że jest to jedna z najstraszliwszych i haniebnych rzeczy jaka się wydarzyła na świecie i ludzie powinni zrobić wszystko, by nigdy więcej nie doszło do podobnej katastrofy.

8 czerwca Kim wydała wyżej wspomnianą piosenkę na singlu, która później znalazła się na piątej płycie artystki, zatytułowanej "Another Step".Jej premiera została zaplanowana na 3 października 1986 roku. Dwa tygodnie wcześniej na singlu wyszedł remake grupy The Supremes, wielkiego przeboju z lat 60, "You Keep Me Hangin'On". Pomysł nagrania piosenki wyszedł od Ricky'ego. Na sukces singla nie trzeba było długo czekać, gdy w szybkim czasie dotarł on do 1 miejsca najlepiej sprzedawanych singli w Kanadzie, Australii, Norwegii, Izraelu, Afryce Południowej oraz do 2 miejsca w Anglii i Szwajcarii.

5 listopada Kim wyruszyła w kolejną swoją trasę koncertową po Europie, odwiedzając m.in. sześć miast we Francji.

31 grudnia w Chippenham, w Anglii Kim Wilde wraz z grupa kilkuset fanów przywitała Nowy Rok śpiewając swoje największe przeboje.

6 marca 1987 roku podczas wypływania z portu Zeebrugge, w Belgii, zatonął prom Herald linii Free Enterprise. Zginęło wówczas ponad 200 osób, w tym wielu brytyjczyków, którym gazeta "The Sun" sponsorowała wycieczkę promem. Parę dni po tragedii gazeta ta zorganizowała "Ferry Aid"; akcję zbierania pieniędzy na rzecz rodzin ofiar tragedii. W dniach 14, 15 oraz 16 marca zorganizowano nagranie singla, piosenki Paul'a McCartney'a, "Let it be", którego dochód ze sprzedaży miał zasilić konto akcji. Do zaśpiewania piosenki wraz z innymi gwiazdami została również zaproszona Kim Wilde, a sam singiel, który wyszedł 23 marca, bardzo szybko trafił na szczyty list przebojów w całej Europie.

Mniej więcej w tym samym czasie Kim wyjechała do Stanów Zjednoczonych z promocją swoich dwóch singli, "You Keep Me Hangin'On" oraz "Say You Really Want Me", który w USA wyszedł już w 1986 roku i dotarł do 44 miejsca tamtejszej listy przebojów.

Również w marcu, wytwórnia MCA wydała kolejny singiel Kim, "Another Step (Closer to You)". Piosenkę Kim napisała wraz ze Steve'm Byrd'em i pierwotnie to on miał zaśpiewać z Kim w duecie, jednak później zdecydowano, że będzie to brytyjski wokalista Junior Giscombe. Wybór Juniora oraz samej piosenki na singla okazał się strzałem w dziesiątkę, który w samej Anglii dotarł do 6 miejsca tamtejszej listy przebojów.

1 kwietnia na stadionie Wembley w Londynie odbył się wielki koncert charytatywny na rzecz ludzi chorych na AIDS. Na koncercie oczywiście pojawiła się również Kim Wilde, która w duecie z ojcem zaśpiewała piosenkę Elton'a John'a "Sorry Seems to Be the Hardest Word". Na fortepianie, jedynym akompaniamencie tego utworu, zagrał Ricky.

6 czerwca Kim odnotowała swój największy sukces w USA i jednocześnie jeden z większych w całej swojej karierze, kiedy to singiel "You Keep Me Hangin'On" dotarł do 1 miejsca tamtejszego notowania listy przebojów. Kim była pierwszą brytyjską wokalistką, której to się udało i wiodła ten prym przez kolejnych 20 lat!

20 lipca, po ogromnych sukcesach dwóch wcześniejszych piosenek, Kim wydała na singla kolejną, "Say You Really Want Me", do której nagrany teledysk poruszył media. Parę stacji telewizyjnych w Wielkiej Brytanii odmówiło emitowania clipu. Niektóre gazety oskarżały Kim o propagowanie seksu zbiorowego z nieznajomymi. Wokalistka bardzo odważnie i stanowczo odrzucała te ataki. Jak powiedziała w jednym z wywiadów, ma 26 lat, jest kobietą i jest symbolem seksu, choć sama nigdy z takim wizerunkiem swojej osoby się nie identyfikowała. Jednak w końcu postanowiła to wykorzystać.

Kim odrzucała także ataki, jakoby demoralizuje śmiałym teledyskiem dzieci i młodzież. Wokalistka nazwała dwulicowością oskarżanie jej o demoralizację najmłodszych, podczas gdy dzieci w podstawówce wiedzą na temat seksu więcej niż ich rodzice mogliby przypuszczać. Młodzież bardzo szybko wybiera złą drogę i popełnia poważne błędy, jak zarażenie wirusem HIV lub przedwczesna ciąża, ponieważ rodzice boją się rozmawiać z dziećmi na temat seksu.

Jednym z członków brytyjskiego zespołu Johnny Hates Jazz był Calvin Hayes, wieloletni przyjaciel Kim oraz syn Micky'ego Most'a. Calvin w 1981 roku pojawił się nawet na okładce singla, "Kids in America". Zafascynowana piosenką zespołu "I Don't Wanna Be a Hero'", Kim zaproponowała Calvin'owi, że jeśli kiedyś będą potrzebowali żeńskiego głosu w chórkach, niech się do niej odezwie. Calvin skorzytał z propozycji i 9 listopada na singlu wyszła piosenka zespołu; "Turn Back the Clock", w której w tle można usłyszeć głos samej Kim Wilde. Niedługo później wieloletnia przyjaźń przerodziła się w miłość, kiedy w 1988 roku Kim i Calvin zostali parą.

W 1987 roku Kim Wilde zbierała pieniądze jeszcze dla jednej organizacji charytatywnej, Comic Relief. Wraz z Mel'em Smith'em, znanym brytyjskim komikiem, pod pseudoninmem Mel & Kim, postanowili nagrać dla fundacji cover piosenki świątecznej "Rockin' Around The Christmas Tree". Nowa i oryginalna przeróbka znanego przeboju z dodatkiem wielu scen humorystycznych, które znalazły się na teledysku, wyszła na singlu 19 października i szybko dotarła do pierwszej trójki sprzedaży singli w Anglii.

Powrót do początku


1988 - 1990    'Bad Tour'. Płyty 'Close' oraz 'Love Moves'   Z początkiem nowego roku Kim wraz z nowym producentem, Tony'm Swain'em zaczęła pracę nad kolejnym albumem. Tony miał wnieść trochę zmian w ogólne brzmienie nowych piosenek wokalistki. Do nagrania jednej piosenki "Hey Mister Heartache" Kim zaprosiła ponownie Junior'a. Miał to być singiel promujący nową płytę, której data premiery została zaplanowana na 9 kwietnia.

Jednak rok 1988 nie miał być tylko kolejnym rokiem Kim Wilde z nowym albumem. Na początku roku Kim otrzymała zaproszenie od samego Michael'a Jackson'a by towarzyszyła mu jako gość specjalny na wielkiej europejskiej trasie 'Bad Tour'. Temu wydarzeniu towarzyszyły plotki, jakoby Michael zaproponował Kim wspólny wyjazd w trasę, gdyż był w niej skrycie zakochany.

Pierwszy koncert odbył się 23 maja w Rzymie. Od tego dnia na każdym kolejnym koncercie przed Michael'em występowała Kim śpiewając średnio po 10 swoich utworów. W sumie odbyło się 37 koncertów, w 11 krajach, w tym 5 koncertów na stadionie Wembley w Londynie. Trasa trwała 4 miesiące, a zakończyła się 11 września w Liverpool.

Kim Wilde bardzo dobrze wspomina turnee oraz samego Jackson'a, mimo iż nie miała kontaktu z Michael'em. Podczas trwania trasy, gwiazdy spotkały się tylko raz. Kim większość czasu spędzała ze swoim zespołem oraz z muzykami z grupy Michael'a. O samym Michael'u opowiadała, że jest bardzo miły i sympatyczny, ale i dosyć nieśmiały. Mówiła, że artysta sprawia wrażenie, jakby żył w swoim świecie, do którego nikt nie ma dostępu.

Podczas trasy, a dokładnie na samym jej początku Kim Wilde ukradziono prywatny pamiętnik gdzie poza prywatnymi informacjami i tekstami nieukończonych jeszcze piosenek, było wiele prywatnych numerów telefonów artystki, także do samego Michael'a Jackson'a oraz informacje na temat sumy pieniędzy, jaką Kim ma na koncie w banku. Notes trafił w ręce fanatycznego fana, który zaczął wydzwaniać do wokalistki i szantażował ją, że rozpowszechni informacje zawarte w pamiętniku. Nie ma jednak informacji, jak cała ta sprawa się zakończyła i czy Kim odzyskała notes.

Podczas trasy koncertowej, 1 czerwca, MCA Records wydała album "Close", jeden z najlepiej sprzedanych i najbardziej docenionych albumów wokalistki.

Miesiąc później, 4 lipca, wyszedł singiel "You Came". Piosenkę napisało rodzeństwo, na cześć narodzin pierworodnego synka Ricky'ego. Utwór do dzisiaj jest jednym z ważniejszych przebojów Kim Wilde. Teledysk do tej piosenki zawiera montaż nagrań z trasy koncertowej z Jackson'em. Singiel dotarł do 1 miejsca w Danii, 3 w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz 4 we Włoszech i 5 we Francji oraz Niemczech. Utwór został również zauważony za oceanem, gdzie dotarłł do 41 miejsca w USA i 42 w Kanadzie. Sam album znalazł się w pierwszej dziesiątki wielu list przebojów, w tym na 8 w Anglii i był to największy komercyjny sukces Kim Wilde od czasów płyty "Select" w 1982 roku.

Kolejna piosenka "Never Trust a Stranger" wydana 19 września na singlu, również okazała się wielkim przebojem, docierając do pierwszej dziesiątki wielu list przebojów.

Jednak 20 sierpnia miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie, kiedy Kim Wilde po raz pierwszy odwiedziła Polskę, występując na popularnym festiwalu w Sopocie. Wydarzenie to spowodowało gwałtowny wzrost liczby fanów Kim w Polsce, którzy z powodu panującego ustroju mieli ograniczony dostęp do muzyki pochodzącej z zachodu, i w Sopocie wielu z nich po raz pierwszy zobaczyło Kim Wilde. Koncert ten został rozsławiony przez dwóch fanów, którzy najwyraźniej za przyzwoleniem ochrony, w pewnym momencie weszli na scenę z kwiatami i prezentami, i postanowili zostać tam przez następnych parę minut. Dwóch mężczyzn towarzyszyło Kim na scenie, kiedy ona śpiewała piosenkę "Cambodia".

21 listopada Kim wydała na singlu kolejny utwór z płyty "Close", zatytułowany "Four Letter Word". Byl to kolejny wielki przebój, który dotarł do 6 miejsca w Anglii.

W listopadzie w jednej z brytyjskich gazet wywiadu udzielił ojciec Kim, Marty, który zapowiedział, że wkrótce Kim zakończy karierę, gdyż jest zmęczona ciągłymi koncertami i nagraniami w studio, i myśli o założeniu rodziny ze swoim obecnym chłopakiem, Calvinem Hayesem. Kim bardzo szybko zdemontowała tą informację, a nawet zapowiedziała, że niedługo zacznie pracować nad materiałem do następnej płyty.

Po tym oświadczeniu zaczęły się pojawiać plotki na temat konfliktu Kim z ojcem, a w następnym roku zaczęły się również pojawiać plotki o rzekomym potajemnym ślubie Kim i Calvina.

W 1989 roku Kim wyraźnie odpoczęła od kariery i koncertów. Za 200 tysięcy funtów kupiła piękną XVI-wieczną posiadłość w Heredfordshire, w Welwyn Garden, niedaleko rodzinnego domu. Jednak Kim początkowo nie zamierzała w nim zamieszkać, a sam dom potrzebował gruntownego remontu.

20 lutego MCA wydała jeszcze jeden singiel z płyty "Close", "Love in the Natural Way", kty jednak już nie powtórzył sukcesu trzech poprzednich singlii.

W 1989 roku Kim wzięła udział w projekcie grupy Gentlemen Without Weapons, która w 1988 roku wydała płytę "Transmissions". Cała płyta składała się z dźwięków wydawanych przez zwierzęta, które zarejestrowano w ich naturalnym środowisku.

Podobne dźwięki zostały wykorzystane w utworze "Spirit of the Forest", przy czym swoich głosów w piosence udzieliło kilka znanych gwiazd muzyki, jak np. Kim Wilde oraz Kate Bush. Piosenka została wydana 5 czerwca 1989 roku, a dochód ze sprzedaży singla został przeznaczony dla fundacji Earth Love, zajmującej się ratowaniem lasów.

26 marca, po rocznym odpoczynku i długich wakacjach Kim Wilde powróciła na rynek muzyczny z nowym singlem "It's Here". Promował on album "Love Moves", który wyszedł miesiąc później, 1 maja. Kim wyraźnie zmieniła image i brzmienie na bardziej dojrzałe i mniej komercyjne, co jednak nie zostało w pełni docenione i zauważone. Pierwszy singiel nie dotarł nawet do pierwszej dziesiątki list przebojów, podobnie było z płytą.

Wydany 4 czerwca drugi singiel "Time", do którego teledysk został kręcony w Wenecji, w Anglii dotarł zaledwie do 71 miejsca i utrzymał się w pierwszej 100 tylko przez 3 tygodnie. Kolejny singiel "Can't Get Enough (of Your Love)" sprzedał się trochę lepiej, ale już czwarty "I Can't Say Goodbye" oraz piąty "World in Perfect Harmony" przeszły praktycznie niezauważone..

4 sierpnia Kim wraz z Davide'm Bowie wyruszyła w wielką trasę koncertową po Europie, odwiedzając w sumie 23 miasta.

Jeszcze w tym samym miesiącu, 12 sierpnia Kim wzięła udział w wielkiej akcji organizowanej przez Radio 1 UK, tzw. "Sega Splash", która spełnia marzenia poważnie chorych dzieci. Cały dzień spędziły one na zabawach wodnych w towarzystwie kilku znanych gwiazd.

Druga połowa roku nie zaczęła się jednak dla Kim pomyślnie. Piosenkarka bardzo przeżyła niepowodzenia swojej nowej płyty. Jednak najgorsze miało dopiero nastąpić, gdy po dwóch latach rozpadł się jej związek z Calvinem. W późniejszych wywiadach Kim przyznała, że wpadła w depresję i przeszła załamanie nerwowe. Do tego przybrała sporo na wadze i mało ją to obchodziło. Straciła pewność siebie i tę radość życia, którą jeszcze kilka miesięcy wcześniej tryskała.

Na szczęście początek nowego roku dla Kim Wilde rozpoczął się rewelacyjnie. Po zeszłorocznych niepowodzeniach i załamaniu nerwowym, znów odzyskała chęć do życia. Jeszcze pod koniec 1989 roku Kim wyprowadziła się z mieszkania w Londynie i zamieszkała w swojej posiadłości w Hertfordshire, którą kupiła rok wcześniej. W wolnych chwilach powróciła do swoich dwóch wielkich pasji, malowania i ogrodnictwa. Kim Wilde bardzo szybko zaczęła inaczej patrzeć na świat i na to co ją spotkało. Nauczyła się na nowo doceniać to co ma i co osiągnęła. W jednym z wywiadów powiedziała, że czuje się, jakby się na nowo narodziła, i że jest szczęśliwsza jak nigdy wcześniej, a ostatnie rozczarowania tylko ją wzmocniły psychicznie.

Kim powiedziała w jednym z wywiadów: "Teraz najważniejsze jest dla mnie być szczęśliwą.. a to szczęście nie musi być wcale spowodowane sprzedażą większej ilości płyt czy singlii, ani robienia większego show na koncertach. Szczęście o wiele łatwiej jest osiągnąć dzięki prostym rzeczom, które naprawdę się w życiu liczą, czyli rodzina, najbliżsi przyjaciele oraz życie według twoich własnych wartości. Kiedyś za bardzo byłam zapatrzona w siebie i we własną karierę, i to mnie zgubiło."

29 stycznia Kim Wilde pojawiła się na koncercie charytatywnym Rock-a-Baby, z którego dochód miał zostać przekazany na rzecz dzieci specjalnej troski szpitala w Hackney.

W pierwszej połowie roku Kim zaczęła się spotykać z Paul'em Holmes'em, którego poznała jeszcze w zeszłym roku. Zaprzeczyła jakoby łączył ich poważny związek, zawsze powtarzając, że Paul okazał się dla niej przede wszystkim dobrym przyjacielem i pomógł jej powrócić do równowagi po depresji.

Pod koniec roku, Kim zaśpiewała w duecie z Jason'em Donovan'em piosenkę "Harvest for the world", którą oboje nagrali specjalnie dla programu telewizyjnego z okazji 30-lecia Amnesty International. Program został wyemitowany w brytyjskiej telewizji ITV 28 grudnia 1991 roku.

Powrót do początku


1992 - 1995    Wielki powrót. Światowe trasa 'Greatest Hits Tour'   


Kolejny rok Kim rozpoczęła od pracy nad nowym albumem. Obok oczywiście brata, który wyprodukował wszystkie albumy siostry, nad płytą pracował Rick Nowels, twórca wielu przebojów Belindy Carlisle. Kim wraz z Nowels'em napisała również dwie piosenki, choć większość utworów stworzyła jak zwykle wspólnie z Ricky'm.

Pierwszy singiel z płyty "Love is Holy" wyszedł 2 kwietnia i w Wielkiej Brytanii dotarł do 16 miejsca listy przebojów. Album "Love Is" wyszedł 18 maja i również cieszył się sporą popularnością. 8 czerwca kolejna piosenka Kim "Heart Over Mind", została wydana na singlu, a po niej 13 lipca, "Who Do You Think You Are".

Z końcem lipca całą Polskę obiegła wiadomość, że 26 sierpnia Kim Wilde znów odwiedzi nasz kraj, występując drugi raz w Sopocie.
Później na konferencji prasowej zorganizowanej po koncercie piosenkarka wyznała, iż reakcja publiczności znacznie bardziej podobała się jej w tym roku niż 4 lata temu podczas jej pierwszego występu na festiwalu.

1 listopada na singlu został wydany utwór "Million Miles Away" a miesiąc później Kim wyruszyła w pierwszą od 2 lat, trasę koncertową po Europie.

28 czerwca Kim Wilde wydała nową wersję przeboju napisanego przez braci Gibb, "If I Can't Have You", który wykonała po raz pierwszy Yvonne Elliman. Piosenka odniosła ogromny sukces, dochodząc do 1 miejsca listy przebojów w Australii i 12 w Anglii.

Singiel promował nową płytę Kim, zawierającą największe przeboje od czasów początku kariery, w 1981 roku. Premiera składanki zatytułowanej "The Singles Collection 1981-1993" odbyła się 6 września, a sam album dotarł do 1 miejsca w Danii, 5 w Finlandii i Francji, 6 w Australii oraz 11 w Wielkiej Brytanii. Krążek był też zapowiedzią wielkiego światowego tourne Kim, które miało się odbyć w następnym roku.

Kolejna piosenka wydana na singlu, zatytułowana "In My Life" nie powtórzyła już sukcesu poprzedniej piosenki, docierając w Anglii zaledwie do 51 miejsca.

Pod koniec roku, począwszy od 8 listopada, Kim Wilde pojawiła się w serii 5 porannych programów brytyjskiej stacji Channel 4, "The Big Breakfast", gdzie prowadziła program wraz z gospodarzem programu, Chrisem Evansem.

Niedługo potem gazety zaczęły się rozpisywać o ich romansie, który jednak skończył się po sześciu tygodniach. Para pozostała w przyjaźni.

Koncertem w Paryżu, 31 stycznia Kim rozpoczęła swoje największe w karierze światowe tourne: 'Hits Tour' z okazji wydania albumu "The Singles Collection 1981-1993". W sumie odbyło się 47 koncertów. Po czterech pierwszych w Europie, Kim pojechała do Japonii oraz Australii, gdzie odwiedziła 9 miast. Po jednym koncercie w marcu w Bangkoku i kwietniowej przerwie, w ciągu maja i czerwca Kim dała 30 koncertów w Europie odwiedzając nawet takie państwa jak Czechy, Litwę czy Estonię. 29 czerwca 47 koncertem, który odbył się w Holandii, Kim zakończyła wielkie tourne, którym osiągnęła ogromny sukces, zbierając ze wszystkich stron mnóstwo pochlebnych recenzji. Podobno Kim Wilde miała także podczas tej trasy odwiedzić nasz kraj, co jednak się nie zdarzyło z powodów organizacyjnych.

W trakcie trwania turnee, 2 maja na singlu został wydany wielki przebój Kim "Kids in America' 94" w nowej aranżacji grupy Capella, która zremiksowała utwór jeszcze w 1993 roku.

Po sukcesie trasy koncertowej, Kim mogła cieszyć się jeszcze jednym, kiedy otrzymała od wytwórni MCA Records Złotą oraz Platynową Płytę za sprzedaż ponad 50 tysięcy egzemplarzy albumu "The Singles Collection 81-93".

6 grudnia Kim Wilde pojawiła się na zabawie świątecznej jako gość specjalny zorganizowanej dla 500 niepełnosprawnych dzieci.

Przez pierwszą połowę 1995 roku Kim z dala od świateł kamer odpoczywała po intensywnym poprzednim roku, myśląc już jednak o nowym albumie. Tym razem Kim zdecydowała się na całkowitą zmianę swojego wizerunku a przede wszystkim brzmienia, zapraszając do współpracy przy produkcji płyty dwóch DJ'ów; Serious Rope i CJ Mackintosh. Kim zafascynowana muzyką soul i dance postanowiła także w takim stylu nagrać swoją nową płytę. Jak się później okazało, taka zmiana nie przypadła do gustu fanom. Krążek "Now & Forever", który wyszedł 30 października oraz singiel "Breakin' Away", przeszły praktycznie niezauważone, podobnie jak drugi singiel wydany w styczniu w 1996 roku, "This I Swear".

Kim coraz częściej zaczęła mówić o narastającym znużeniu swoją karierą oraz show bussinesem, coraz częściej w wywiadach zaczęła opowiadać o uciekającym czasie oraz braku stabilizacji w życiu prywatnym. Obawiała się, że nigdy nie będzie mieć dzieci, które tak kocha, gdyż nie spotka odpowiedniego mężczyzny.

Pod koniec roku Kim otrzymała propozycję zagrania w znanym musicalu stworzonym w 1969 roku przez zespół The Who, zatytułowanym "Tommy". Wówczas jeszcze nie wiedziała, że musical ten zmieni jej życie na zawsze.

Powrót do początku


1996 - 2000    Musical 'Tommy'. Małżeństwo i macierzyństwo. Druga wielka pasja, ogrodnictwo   Musical Tommy zwany rock-operą z 1969 roku, zdobył ogromną popularność i co parę lat był odtwarzany na deskach wielu teatrów. Kim miała zagrać panią Walker, matkę głuchego i niewidomego Tommy'ego.

Próby do musicalu rozpoczęły się na początku 1996 roku.

Podczas pierwszych dni prób, Kim poznała Hala Fowlera, aktora, który grał Kevin'a, kuzyna Tommy'ego. Przy pierwszym spotkaniu oboje nie przypadli sobie jednak do gust. Aż do dnia, kiedy to Hal, który wcześniej nigdy nie słyszał o Kim Wilde, zaprosił ją na kolację, w odpowiedzi na uwagi znajomych, że nie odważy się umówić z nią na randkę. Jak później oboje wspominali, była to "miłość od trzeciego wejrzenia".

Kim nie ukrywała, że jest bardzo szczęśliwa i już dawno nie czuła się tak zrelaksowana. Do tego premiera musicalu, która odbyła się 5 marca okazała się wielkim sukcesem i Kim mogła się cieszyć z kolejnego triumfu.

W drugiej połowie czerwca Kim wyjechała z Halem na romantyczną dwudniową podróż do Francji. Parę dni później, 26 czerwca para oficjalnie ogłosiła swoje zaręczyny a 1 września 1996 roku, w hrabstwie Hertfordshire, w kościele St.Giles, w Codicote, odbył się ślub pary, w otoczeniu najbliższej rodziny oraz przyjaciół. Podczas ceremonii siostra Kim, Roxanne, zaśpiewała napisaną przez brata i ojca piosenkę, "So Wide Awake".

Niestety młoda para nie mogła wyjechać w podróż poślubną, z powodu przedstawień "Tommy'ego", oraz planowanej promocji najnowszego singla Kim, "Shame", który na rynku ukazał się 30 września.

W styczniu odbyło się ostatnie przedstawienie "Tommy'ego".

W połowie 1997 roku zaczęły pojawiać się plotki odnośnie nowego albumu. Jednak największym newsem tamtego lata była wiadomość, że Kim spodziewa się swojego pierwszego dziecka.
Harry Tristan Folwer przyszedł na świat w londyńskim szpitalu 3 stycznia 1998 roku.

Kim kontynuowała prace nad albumem, jednak narastający konflikt z wytwórnią MCA oraz zmęczenie karierą spowodowały, iż płyta do tej pory nie ujrzała światła dziennego, pomimo iż piosenki praktycznie zostały ukończone. Był to dosyć trudny okres dla wokalistki i ona sama nie lubi go wspominać.

Spowodowało to w krótkim czasie zakończenie współpracy z MCA Records, a sama Kim zapowiedziała, że odchodzi z show bussinesu, pragnąc skupić się na swojej nowej rodzinie. Jeszcze będąc w ciąży z Harry'm, podjęła studia projektowania ogrodów w colleg'u w Capel Manor. Teraz ogrodnictwo stało się jej największą pasją.

W czerwcu 1999 roku Kim otrzymała propozycję poprowadzenia programu telewizyjnego "Better Gardens" dla brytyjskiej telewizji ITV. Kim przyjęła propozycję, mimo tego, iż spodziewała się tym czasie drugiego dziecka. Zdjęcia rozpoczęły się na jesieni a Kim miała wystąpić w sumie w 8 odcinkach.

9 stycznia w telewizji ITV odbyła się premiera pierwszego odcinka program z serii "Better Gardens", w którym Kim Wilde wraz z gospodarzem programu projektowała i doradzała jak stworzyć samemu ogród przed własnym domem.

14 stycznia 2000 roku w szpitalu w Hertfordshire na świat przyszła córeczka Kim i Hala, Rose Elizabeth Fowler.

Pół roku później, 5 sierpnia Kim zaprezentowała zaprojektowany przez siebie ogród zabytkowego domu w Codicote.

Powrót do początku


2001 - 2005    Powrót na scenę. Duet z Neną - wielki sukces   


13 stycznia, w mieście Kim, w Welwyn Garden odbył się koncert na cześć Abby, w którym wystąpił zespół Fabba, śpiewający na co dzień piosenki słynnego szwedzkiego zespołu. W drugiej części koncertu jako gość specjalny pojawiła się Kim Wilde, śpiewając "The Name of the Game", "Rage to love" oraz "You keep me hangin' on". Na koniec koncertu Kim bisowała piosenką "Kids in America" oraz "Thank you for the music", która została zaśpiewana przez wszystkich uczestników koncertu.

Był to pierwszy kncert Kim przed publicznością od 1996 roku. Artystka ogromnie przeżyła ten występ. Ze sceny zeszła ze łzami w oczach, wzruszona niesamowicie żywiołowym przyjęciem jej przez publiczność. Jak później wspomniała, chyba wcześniej nie zdawała sobie sprawy z tego, jak bardzo kocha muzykę i jak bardzo brakuje jej tego, gdy całe niemal życie spędziła na scenie i ta paroletnia przerwa wywołała w niej mnóstwo pozytywnych emocji.

Parę dni po koncercie powiedziała, że bardzo jest zadowolona z występu, ale to nie znaczy, że wróci do śpiewania. Przypomniała, że nadal ma zamiar zajmować się projektowaniem ogrodów, gdyż to także bardzo kocha, a obecne zajęcie pozwala jej dużo czasu spędzać z mężem i dziećmi, i nie myśli o powrocie na scenę. A bardziej od nagrania nowej płyty, marzy o trzecim dziecku i to w tym momencie jest dla niej najważniejsze.

Jeszcze pod koniec 2000 roku Kim otrzymała kolejną telewizyjną propozycję, tym razem od stacji BBC, na poprowadzenie programu "Garden Invaders" na temat ogrodów i ich projektowania. Kim przyjęła propozycję, i wraz z gospodarzem programu, Mark'iem Evans'em poprowadziła w sumie 20 odcinków, których emisję telewizja BBC rozpoczęła pod koniec kwietnia.

Kim zaczęła również odnosić pierwsze sukcesy w świecie ogrodnictwa, zdobywając wraz z David'em Fountain'em 1 miejsce w RHS Tatton Flower Show za najlepszy zaprojektowany ogród; All about Alice. W tym samym roku, także z David'em Fountain'em Kim pobiła rekord za przeszczepienie największego drzewa świata, który trafił do księgi Guinessa.

Jednak pomimo sukcesów w ogrodnictwie, styczniowy koncert wciąż tkwił w głowie artystki, która coraz częściej zaczęła myśleć o powrocie do śpiewania. Zaczęła przyjmować propozycje występów na koncertach charytatywnych.

Jednak najważniejszą propozycją, która później miała ogromny wpływ na dalszy przebieg kariery muzycznej, okazało się zaproszenie Kim do wzięcia udziału w tourne po Wielkiej Brytanii z innymi gwiazdami muzyki lat 80, takimi jak Paul Young czy Carol Decker z zespołu T'Pau.

Here and Now Tour, bo tak została nazwana trasa koncertowa, wystartowała 8 listopada w Newcastle. Kim w sumie wystąpiła w 7 koncertach, a jej występy za każdym razem porywały publiczność oraz krytyków, którzy nie szczędzili Kim słów uznania oraz pochwały za rewelacyjne występy.

Here and Now Tour odniosło wielki sukces i zaraz po zakończeniu koncertów, zaczęto planować trasę na przyszły rok i Kim od razu zapowiedziała, że wystąpi również na kolejnej trasie koncertowej.

Na początku 2001 roku pierwszy raz od 5 lat Kim weszła do studia i nagrała nową piosenkę "Loved", napisaną m.in. przez Ricky'ego. Utwór pojawił się w sklepach paru państw europejskich 5 listopada, odnosząc sukces w Belgii, gdzie piosenka dotarła do 7 miejsca tamtejszej listy przebojów.

Na początku roku na BBC ruszyła kolejna seria popularnego w Anglii programu "Garden Invaders".

W drugiej połowie roku Kim ponownie weszła do studia, by nagrać przeróbkę starego hitu z 1969 roku "Born to be Wild". Singiel z tym utworem wyszedł 14 października, jednak z powodu braku większej promocji, przeszedł niezauważony.

Parę dni wcześniej, 11 października Kim Wilde wystąpiła gościnnie na koncercie niemieckiej wokalistki Neny, a zarazem serdecznej przyjaciółki, z którą zaśpiewała wcześniej nagraną w studio piosenkę "Anyplace Anywhere Anytime". Przeróbka starego przeboju Neny znalazła się na płycie niemieckiej wokalistki "Nena feat. Nena". Pod koniec roku, w grudniu, Kim wraz z innymi artystami z lat 80 wyruszyła w kolejną trasę po Anglii z serii "Here and Now Tour", występując na dziewięciu koncertach.

Po sukcesach dwóch poprzednich programów, w brytyjskiej telewizji ITV rozpoczęła się emisja kolejnego programu, "Great Garden Guide", który Kim poprowadziła z japońskim projektantem ogrodów, Dr Toby'm Musgrave'm.

W kwietniu, w dziecięcym hospicjum "Little Haven" w miejscowości Thundersley, w Esex został otwarty Wielki Ogród zainspirowany ogrodem Hobbitów z "Władcy Pierścieni" Tolkie'na, który zdobył wiele nagród oraz wielkie uznanie w świecie ogrodnictwa. W projekcie tworzenia ogrodu brała udział Kim Wilde oraz David Fountain.

Trzy miesiące później w Woodstock Lane North, w samym centrum miasta, Kim otworzyła kolejny zaprojektowany przez siebie ogród.

Po sukcesach w Anglii, 6 listopada w Australii rozpoczęła się wielka trasa Here and Now. Koncerty ponownie odniosły wielki sukces, a sama Kim Wilde na każdym koncercie porywała publiczność, co później także miało odzwierciedlenie w rewelacyjnych recenzjach jej występów.

Miesiąc później Here and Now Tour zawitało ponownie w kilku miastach Wielkiej Brytanii.

Był to niewątpliwie dla Kim Wilde rok sukcesów, jednak ten największy i zarazem najważniejszy przyszedł dosc niespodziewanie pod koniec pierwszej połowy 2003 roku, kiedy 19 maja na singlu została wydana piosenka "Anyplace Anywhere Anytime", duetu Kim i Neny. Utwór okazał się wielkim europejskim hitem, który dotarł do 1 miejsca w Holandii i Austrii, 2 w Belgii oraz 3 w Niemczech.

Po tym niewątpliwie wielkim sukcesie w prasie zaczęło pojawiać się coraz więcej informacji o planach Kim dotyczących nagrania nowej płyty, choć sama zainteresowana za każdym razem zaprzeczała, jakoby miała zamiar nagrać i wydać nowy krążek. W dowód na to artystka ponownie postanowiła skupić się na ogrodnictwie. W ciągu pierwszych paru miesięcy pojawiła się na paru przyjęciach oraz innych uroczystościach dotyczących ogrodów oraz ich projektowania.

W połowie czerwca telewizja ITV rozpoczęła emisję kolejnego programu o ogrodach z udziałem Kim Wilde, "London Tonight".

W ciągu całego roku Kim pojawiła się na kilku koncertach, a w grudniu wyruszyła już po raz piąty w cieszącą się ogromną popularnością trasę "Here and Now Tour" po Anglii, występując w pięciu z siedmiu organizowanych koncertów.

W pierwszej połowie 2005 roku cała Anglia mogła poznać Kim Wilde w kolejnej roli, jako pisarki. 4 kwietnia do księgarń trafiła pierwsza książka autorstwa Kim Wilde, "Gardening with Children". Książkę Kim napisała latem 2004 roku, z myślą o dzieciach, jak stworzyć prosty ogród, gdzie dzieci mogłyby się uczyć i bawić. W książce pojawia się szóstka dzieci w różnym wieku, w tym sześcioletni synek Kim, Harry oraz czteroletnia córeczka, Rose.

Również w kwietniu Kim Wilde podpisała kontrakt reklamowy z linią kosmetyczną Timotei, specjalizującą się w szamponach do włosów.

Jednak największy sukces tego roku przyszedł w maju, kiedy na corocznym prestiżowym konkursie na najlepiej zaprojektowany ogród "RHS Chelsea Flower Show", Złoty Medal otrzymała Kim Wilde wraz z Richard'em Lucas'em.

Powrót do początku


2006 - 2009    Nowa płyta po 11 latach przerwy   


Z nowym rokiem do księgarń w całej Anglii trafiły trzy kolejne książki autorstwa Kim Wilde, "First-time Gardener", "Harry's Garden" oraz "How to make a scarecrow". Pierwsza książka została skierowana do wszystkich początkujących, którzy nie mając pojęcia o projektowaniu ogrodów, mogli stworzyć taki dla siebie. Druga książka opowiada o ogrodzie, jaki Kim stworzyła dla swojego synka i jaki mógłby zostać stworzony dla każdego innego dziecka. Trzecia kilkustronnicowa książeczka jest dobrą instrukcją dla każdego, kto chciałby zrobić i postawić w swoim ogrodzie stracha na wróble, z czego pomysł został zaczerpnięty z pierwszej książki Kim, "Gardening with children".

Jednak początek 2006 roku dla każdego fana Kim Wilde będzie się kojarzył z pierwszymi oficjalnymi informacjami, o podpisaniu przez Kim kontraktu z wytwórnią płytową EMI Germany. Niedługo potem pojawiła się informacja o powstającej nowej płycie Kim, która miała się pojawić późną jesienią. Jednakże tego typu informacji pojawiało się już w przeszłości kilka i większość fanów nie wierzyła w ich autentyczność.

Na te oficjalne informacje przyszło fanom Kim czekać do czerwca 2006 roku, kiedy to miało miejsce inne bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich fanów w Polsce. Kim Wilde 3 czerwca po raz trzeci przyjechała do Polski, by wystąpić na koncercie w Płocku, zorganizowanym przez PKN Orlen. Była to coroczna impreza z okazji Dnia Chemika. Na koncert została także zaproszona inna wielka gwiazda lat 80, niemiecka wokalistka Sandra oraz polski duet Blog 27, niesamowicie popularny wśród nastoletniej publiczności. Dziewczyny z Blog 27 rozpoczęły koncert, po czym na scenę wyszła Sandra. Jednak kulminacyjnym punktem koncertu okazał się występ Kim Wilde, która śpiewając 13 piosenek, porwała parotysięczną publiczność zgromadzoną na placu Starego Miasta w Płocku.

Przed koncertem odbyła się konferencja prasowa, na której najważniejszą informacją była niewątpliwie zapowiedź, iż z końcem lata w sklepach pojawi się nowy album piosenkarki.

Kim przyznała, że powrót na scenę po tylu latach nie jest prosty i liczy się z tym, że może okazać się niepowodzeniem. Wyznała, że nie zdobyłaby się na to, gdyby nie całkowite wsparcie jej rodziny a przede wszystkim męża. Powiedziała również, że liczy się z ewentualną porażką, która i tak nie zmieni wiele w jej życiu, gdyż ma rodzinę oraz swoją pracę w Anglii (ogrodnictwo), którą kocha, i do której w każdej chwili może powrócić.

Jeszcze w czerwcu pojawiły się oficjalne informacje, iż za nowym brzmieniem nowego albumu Kim Wilde stoi znany niemiecki producent oraz twórca największych przebojów Neny, Uwe Fahrenkrog-Petersen. Kim płytę nagrywała w Niemczech oraz w Anglii. Album został zatytułowany "Never Say Never", którego słowa odnoszą się do niegdyś wypowiedzianego zdania przez Kim, że nigdy już nie wróci do muzyki.

Premiera płyty odbyła się 8 września, na której znalazło się 14 utworów, w tym 8 nowych piosenek i 6 remaków największych przebojów Kim. Podpisany kontrakt z niemiecką wytwórnią EMI przewidywał pojawienie się płyty tylko na rynku niemieckim, szwajcarskim oraz austryjackim, a wydanie albumu w innych krajach miało być uzależnione od popularności płyty w Niemczech. Pomimo tych zapowiedzi, album pojawił się w sklepach w niemalże całej Europie, w paru krajach Azji oraz w Stanach Zjednoczonych, pomijając jednak rynek brytyjski.

18 sierpnia wyszedł pierwszy singiel z płyty, który promował cały album. Była to przeróbka przeboju z 1988 roku, "You Came 2006".

Singiel zadebiutował na 20 miejscu niemieckiego notowania przebojów w tym kraju, natomiast płyta na 17 pozycji. Tym samym Kim odniosła tam największy swój sukces od czasów płyty "Close" w 1988 roku.

Z początkiem nowego roku Kim wraz ze swoim zespołem ropoczęła próby do zaplanowanej na przełom lutego i marca trasy koncertowej, pierwszej od 13 lat, zatytułowanej "Perfect Girl Tour". Pierwszy koncert odbył się 20 lutego na La Cigale w Paryżu. Na wszystkich koncertach Kim towarzyszył jak zwykle Ricky, a także jej młodsza siostra Roxanne, która śpiewała w chórkach. Na koncercie we Francji oraz w Luxemburgu nie zabrakło także córki Rick'ego, Scarlett, która dołączała do Roxanne na zakończenie koncertu. Trasa odniosła ogromny sukces, a jej ostatni koncert odbył się 23 marca w Koszycach, przy obecności 5 tysięcznej słowackiej publiczności.

Półtora miesiąca później koncertem na popularnym festiwalu we Frankfurcie w dniach 12 i 13 maja, Kim rozpoczęła swoją letnią trasę, śpiewając pod gołym niebem na licznych europejskich festiwalach.

W międzyczasie wytwórnia EMI wydała kolejne trzy single z płyty "Never Say Never", wydany jeszcze w poprzednim roku "Perfect Girl", którego wyboru dokonali fani wokalistki oraz "Together We Belong" oraz "Baby Obey Me".

Jeszcze w marcu ojciec Kim, Marty Wilde wydał płytę "Born to Rock'n'Roll" zawierającą wszystkie jego największe przeboje. Na krążku nie zabrakło także duetu ojca z obiema córkami. Kim wraz z ojcem nagrali specjalnie na jego płytę piosenkę "Sorry Seems to Be the Hardest Word", którą wykonali razem na Wembley 20 lat wcześniej.

W październiku i listopadzie odbyła się jesienna trasa koncertowa, która była kontynuacją trasy wiosennej "Perfect Girl Tour".

Z początkiem 2008 roku Kim wystąpiła na serii popularnych koncertów Art on Ice w Szwajcarii, podczas których artyści śpiewają na scenie, podczas gdy zawodowi łyżwiarze figurowi tańczą na lodzie.

Przez kolejne miesiące Kim pojawiała się na kilku koncertach okolicznościowych. W maju miała przyjechać do Bratysławy na koncert z serii 80's show, gdzie mieli także zaśpiewać Howard Jones i Kajagoogoo. Jednak z powodu problemów z organizatorem koncertu, został on odwołany przez artystów.
Był to drugi w całej karierze koncert Kim, jaki został z jej strony odwołany.

Ponad miesiąc później do Polski dotarła wiadomość o trzecim występie Kim na Festiwalu w Sopocie. Miał się odbyć dokładnie 20 lat po jej pierwszym koncercie, który dla wielu polskich fanów był początkiem wielkiej przygody z muzyką Kim. Tym razem jednak Kim zaśpiewała jedynie trzy swoje przeboje, podobnie jak inne gwiazdy lat 80 zaproszone do Sopotu. Dla stacji TVN festiwal okazał się komercyjnym sukcesem; wszystkie bilety sprzedały się w ciągu zaledwie kilku dni, a sam koncert zanotował paromilionową oglądalność w telewizji.

Niedługo potem pojawiła się także informacja o niezwykle popularnej niemieckiej trasie Night of the Proms, na której co roku na scenie występują gwiazdy muzyki rozrywkowej oraz muzycy orkiestry symfonicznej, i na której miała zaśpiewać także Kim Wilde.

Występy Kim odniosły ogromny sukces i poprzedziły kolejną europejską trasę koncertową wokalistki.

Kim wraz ze swoim zespołem zagrała w sumie na 10 koncertach, a cała trasa odniosła o wiele większy sukces niż dwie poprzednie sprzed dwóch lat. Sukces był tym bardziej doceniony, gdyż Kim wyruszyła w trasę bez promocji nowej płyty, a na koncertach dominowały stare kawałki.

Jeszcze przed startem wiosennej trasy, Kim Wilde po raz czwarty przyjechała do naszego kraju. Zaśpiewała na dwóch koncertach Ejtis Szoł, 13 lutego w Bydgoszczy i dzień później we Wrocławiu, pomimo tego iż z powodu wpadki organizacyjnej do ostatniej chwili ważyły się losy obu koncertów. Obok Kim na scenie wystąpiła także Samantha Fox, która od lat była także wielką fanką Kim.

W lecie Kim Wilde zaśpiewała na kilku festiwalach, a pod koniec października udzieliła wywiadu dla jednej z rogłośni belgijskich, w której wyznała, że obecnie pracuje nad piosenkami do nowego albumu, jaki ma pojawić się na rynku muzycznym w 2010 roku.

Powrót do początku


2010 - 2011    Sukces albumu 'Come out and Play'. Nowa płyta 'Snapshots'   


W kwietniu 2010 roku po raz pierwszy od paru miesięcy Kim wystąpiła na scenie, śpiewając w Belgii na Night of the Proms. Ważniejszym wydarzeniem tego koncertu był duet Kim z Laurentem Voulzy'm w piosence "Oh Lorie". Laurent czekał na ten dzień ponad 25 lat, od kiedy jako wielki fan Kim Wilde, nagrał na jej cześć utwór "Les Nuits Sans Kim Wilde".

Z początkiem nowego roku pojawiła się informacja, że Kim Wilde podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Sony i jeszcze w lecie wyjdzie jej nowa płyta.

Ostatecznie premiera nowego singla "Lights Down Low" przypadła na 13 sierpnia 2010 roku. Dwa tygodnie później na rynku muzycznym pojawił się nowy album zatytułowany "Come out and Play". Kim powróciła w nim do swoich pop-rockowych korzeni i tym samym odniosła wielki sukces w Niemczech debiutując na 10 miejscu tamtejszego notowania sprzedaży płyt. Powtórzyło to osiągnięcie albumu "Close" sprzed 22 lat. Płyta pozyskała także wielkie uznanie wśród krytyków, zbierając bardzo pochlebne recenzje.
Kim miała także inne powody do dumy; syn Harry zadebiutował na płycie swojej mamy. W utworze "This Paranoia" możemy usyszeć w jego wykonaniu solówkę na gitarze.

Pomimo ogromnego sukcesu albumu, single nie odniosły jakiegoś zawrotnego sukcesu, do tego kolejne dwa: "Real Life" oraz "Get Out" nie zostały wydane fizycznie na CD, a jedynie można było je zakupić w formie mp3, co utrudniło bardzo zdobycie takiego singla przez osoby spoza krajów, w których te utwory się pojawiły.

Tuż po premierze płyty na przyszły rok zapowieziano trasę koncertową "Come out and Play Tour", która także była uwieńczeniem 30 lat kariery Kim. Pierwszy koncert odbył się 19 lutego w Zurichu i zapoczątkował serię wspaniałych koncertów, z repertuarem około 25 utworów. Trasa odniosła nie tylko komercyjny sukces, ale także uznanie krytyków.

Niedługo po zakończeniu trasy, Kim niespodziewanie zapowiedziała, że jeszcze w tym roku wyjdzie jej kolejny album. Ta wiadomość zaskoczyła nawet najwierniejszych fanów Kim, zaczęły się nawet spekulacje, czy może nie jest to zapowiedź oficjalnej składanki jej przebojów.

Nowy album Kim nagrała w ciągu paru miesięcy wraz ze swoim bratem. Zawiera on 14 coverów piosenek z ostatnich 5 dekad. Większość utworów ma dla Kim dość osobiste znaczenie, wiele z nich towarzyszyło jej przez dłuższy okres życia. Na jednym z utworów Kim zaśpiewała w duecie ze swoim mężem Halem.

Premiera albumu "Snapshots" odbyła się 26 sierpnia 2011 roku i była promowana przez podwójnego singla "It's Alright / Sleeping Satellite", który wyszedł 19 sierpnia. Dwa miesiące przed wydaniem płyty Kim i wytwrónia Sony zorganizowały konkurs na najciekawsze zdjęcia fanów ze swoją idolką, oraz wszystkich innych fotografii, które kojarzą się z bycia fanem Kim. Akcja przesyłania zdjęć trwała tydzień, a te najlepsze znalazły sie w książeczce płyty "Snapshots".

Płyta Snapshots miała także swoją polską premierę, a z tej okazji w dniach 12 - 13 listopada Kim przyjechała do Warszawy, gdzie wystąpiła w paru programach telewizyjnych, w ramach promocji nowego albumu.


2012 - 2013    Kolejna trasa koncertowa. Kolejny Rekord Guinnessa   


W marcu 2012 roku Kim wyruszyła w kolejną trasę "Snapshots and Greatest Hits Tour". Wokalistka koncertowała przede wszystkim w Niemczech, ale na jesieni w ramach przedłużenia trasy, wystąpiła także w Holandii oraz Francji.

Przez praktycznie cały 2012 rok Kim koncertowała, a przypieczętowała to dość niezwykłym koncertem... w pociągu. Kim wracała pociągiem z bratem Ricky'm z imprezy świątecznej, jaką zorganizowało dla swoich pracowników radio Magic FM, a w którym to Kim ma swoją audycję 'Secret Songs'. Będąc w świątecznym nastroju, brat wyciągnął gitarę, a siostra zaczęła śpiewać piosenkę 'Rockin' Around the Chrismas Tree' oraz 'Kids in America'. Cały występ został zarejestrowany przez kobietę podróżującą w tym samym wagonie. Nagranie szybko znalazło się na You Tube i w ciągu paru dni sięgnęło rekordowego wyniku ponad pół miliona wyświetleń. Kim stała się nową bohaterką brytyjczyków i chyba zainspirowana tym wydarzeniem, postanowiła nagrać album swiąteczny. Płytę Kim nagrała wraz z bratem jeszcze w porze wiosennej, a album pojawi się w sprzedaży oczywiście na Święta 2013 roku. W tym samym czasie Kim także zapowiedziała, że po nagraniu tego albumu, rozpocznie wraz z bratem pracę nad kolejny krążkiem, którego premierę zapowiedziała na 2014 rok.

Pociąg nie był jedynym rodzajem transportu jaki Kim wybrała na swój koncert. 10 marca 2013 roku wraz z wokalistą grupy Spandau Ballet, Tony'm Hadley'em, Kim zaśpiewała na pokładzie samolotu lecącego 13 tys. metrów ponad ziemią. Wyczyn ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Organizatorem koncertu były brytyjskie linie lotnicze British Airways, a całkowity dochód z wydarzenia został przeznaczony na organizację charytatywną Comic Relief, tą samą, dla której w 1989 roku Kim wraz z aktorem Melem Smithem nagrała singiel 'Rockin' Around the Chrismas Tree'.


Powrót do początku
|  Biografia  |                

|  Twórczość  |               

|  Wydarzenia  |               

|  Galeria  |              

|  KimWilde.pl  |

Biografia

Kalendarium

Ogrodnictwo

Secret Songs

Ricky Wilde
Teksty piosenek

Albumy

Single

Teledyski

Książki

Twórcy piosenek
Koncerty

Kim Wilde w Warszawie

Terminy
Galeria zdjęć
Strona Główna

Forum

Facebook

O stronie


© KimWilde.pl   2006 - 2015

facebook