Albumy  |   Single  |   Teledyski  |   Autorzy piosenek  |   Teksty  |   Książki  |   Ogrody  


   Pięć ulubionych roślin ogrodowych Kim     Ogrody stworzone przez Kim     Książki     Programy TVO tym, że Kim ma duszę artystki, nikogo nie trzeba przekonywać. Jej miłość do muzyki i malarstwa przejawiała się od zawsze w jej twórczości. Ale nikt nie podejrzewał, że Kim ma również duszę ogrodniczki...
Kiedy Kim postanowiła nieco przystopować ze swoją karierą i poświęcić się rodzinie, okazało się, że jedną z jej wielkich pasji jest także ogrodnictwo i projektowanie ogrodów.
Kim wstąpiła więc do elitarnej szkoły Horticultural College in Enfield, gdzie pogłębiała swoją wiedzę z zakresu ogrodnictwa.

Bardzo szybko stała się ekspertką w tej dziedzinie. Uczestnictwo w "Better Gardens", "Garden Invaders", "Great Garden Guide", London Tonight", liczne felietony w prasie (Prima magazine, The Guardian, Bella i Healthy), kilka książek jej autorstwa (Gardening with children, Harry's Garden, How to make a scarecrow, The First-time Gardener) tylko potwierdziły jej kolejną po muzyce i malarstwie wielką pasję... A wszysto co robi, robi z miłością i oddaniem.Czym jest dla Kim ogrodnictwo? Otóż jak się okazuje był i jest to rodzaj terapii dla zapracowanej i zestresowanej Kim - piosenkarki. Ciągle w drodze, terminy, nagrania zdjęcia i wywiady... Więc zawsze kiedy pojawiała się w domu, jej ogród był najlepszym miejscem do wypoczynku i odcięcia się od świata show-businessu. Po 20 latach kariery na scenie jako Kim Wilde, Kim zapragnęła być normalną Kim z normalnym życiem, jak wszystkie kobiety tego pragną: mieć szczęśliwy dom, kochającego mąża i owoce miłości, czyli dzieci.
Dziś Kim jest szczęśliwą żoną, matką i spełnioną artystką. Jej artystyczna dusza pozwala tworzyć zarówno muzykę, obrazy jak i piękne projekty ogrodów.

Najlepszym relaksem są dla niej zabawa z dziećmi w ogrodzie i majsterkowanie razem z nimi.
Coś co było dla Kim hobby i lekarstwem na stres stało się jej kolejną artystyczną pasją. Po sukcesach na scenie Kim zaczęła odnosić sukcesy również w dziedzinie ogrodnictwa.


Kim jako dziecko mieszkała z rodzicami na wsi. Kiedy zaczęła się jej kariera muzyczna, w 1984 roku przeniosła się do Londynu. Jednak w pewnym momencie swojego życia, przytłoczona nieco karierą i jego szybkością, postanowiła ten stan zmienić.
Zakupiła więc przepiękną posiadłość niedaleko rodzinnego domu, w której obecnie mieszka w idyllicznych warunkach ze swoją ukochaną rodziną.
Posiadłość i ogród wymagały poważnych zmian i nakładów, ale to właśnie stało się dla Kim wyzwaniem. Wyremontowała stary XVII-wieczny budynek adaptując go na przepiękny dom w stylu rustykalnym. Ogrodu właściwie nie było więc tworząc go tam, Kim ćwiczyła wiedzę zdobytą na kursach w colleg'u.
Na czas jakiś mikrofon zamieniła na narzędzia ogrodnicze i równie dobrze się z tym czuła.


Kim współpracuje obecnie z firmą www.wildeideaz.com założoną przez jej najmłodszego brata Marty'ego Jr. Firma zajmuje się projektowaniem i inżynierią terenu.
Ich wspólnym dziełem jest zagospodarowanie terenu w stuletnim klubie golfowym Knebworth Golf Club. Stworzyli tam miejsce gdzie członkowie klubu mogą się cieszyć grą w golfa, ale również przyjemnie zrelaksować z przyjaciółmi.


Pięć ulubionych roślin ogrodowych Kim


Kim często żartobliwie podkreśla, że anagram jej nazwiska po mężu, Fowler, to flower, czyli kwiat.
Najbardziej ulubionym kwiatem Kim jest róża. To z tego powodu dała swojej córeczce na imię Rose Elizabeth. Są jednak rośliny, bez których Kim nie mogłaby zaprojektować nawet najmniejszego ogrodu.

Golden oats (Stipa gigantea)
Wysoka trawa ozdobna dorastająca do 2,5 metra wysokości. Pochodzenie: centralna i południowa Hiszpania, Portugalia, północne Maroko, w górach na stanowiskach suchych i słonecznych-mrozoodporna. Piękna roślina, polecana dla miejsc słonecznych, pięknie wygląda hodowana razem z kwiatami stokrotkopodobnymi, jak rumian barwierski, z jego cytrynowo-żółtymi kwiatami.

Werbena patagońska (Verbena bonariensis)
Łatwa w hodowaniu i samodzielnej uprawie, zapach purpurowych kwiatów jest magnesem dla motyli.

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens )
Wolnorosnący, wiecznie zielony, pięknie kontrastuje z kroplami porannej rosy. "Nie wyobrażam sobie mojego ogrodu bez jego obecności" mówi Kim.

Karczoch hiszpański (Cynara cardunculus)
Jako warzywo użytkowany jest zwykle przez jeden rok, ponieważ tylko w pierwszym roku uprawy pędy jego są miękkie i mięsiste. Potem staje się zdrewniały i suchy, i może być zachowany w ogrodzie tylko jako roślina ozdobna. Jadalne są kłącza kardów i grube, mięsiste ogonki liściowe oraz środkowe nerwy liści.Żeleźniak Russela (Phlomis russeliana)
Roślina odporna na susze, atrakcyjna dla ptaków i pszczół. Wieloletnia, wieczniezielona, łatwo wytrzymuje zimę.


Ogrody stworzone przez Kim


Select Sound Studios - ogród za studiem
Rodzina Kim kupiła Select Sound Studios w Knebworth w 1980r. Ogród z tyłu budynku stanowiła nieefektowna ścieżka i trawa. Kim postanowiła się tym zająć w 1995r. Planowanie i projektowanie zajęło kilka tygodni.


Przed

Po


All about Alice


'All about Alice' Kim stworzyła razem z Davidem Fountainem. Para zdobyła Złoty Medal RHS Tatton Flower Show, za najlepszy projekt ogrodu.
Ogród nawiązuje do historii o Alicji z krainy czarów. Jest zbudowany na dwóch poziomach, z dużym, sękatym i rzeźbionym dębem pośrodku.
Niższy poziom ogrodu zawiera pieczarę, ze zwężającymi się ku dołowi ścianami, co daje złudzenie zmniejszającego się pokoju, tak jak nora królika, w którą Alicja wpadła do swojej przygody.
Labirynt wysokich, przyciętych grabów otoczony krzywymi lustrami w celu dodania poczucia zniekształcenia. Górny poziom ogrodu przedstawia cztery historie Alicji; Np. herbatka u szalonego kapelusznika - przedstawia duże rzeźbione naczynia.
Wonderland
(www.lakesidehotel.co.uk)
Kim zaprojektowała ogród nazwany 'Wonderland' we współpracy z Richardem Lucasem na Garden Festival w Holker Hall, w 2004r. Ogród nawiązuje znów do Alicji w krainie czarów. Projekt sponsorowany przez Lakeside Hotel. Kim uwielbia odpoczywać w Lake District i bywa tu tak często jak tylko może.

Ma on obszar 10 metrowego koła podzielonego na 4 ćwiartki. Każda ćwiartka pokazuje inny element historii: herbatka u szalonego kapelusznika, królowa serc, rozgrywka szachowa, magiczny grzybowy ogród. Wszystko złożone w jedną niesamowitą całość.
Ogród w Dundee


Kim zaprojektowała unikalny ogród na Dundee Flower and Food Festival w Dundee, w Szkocji, w 2004 roku. Został on zbudowany przez Dundee College Horticultural Department i Craigmills Skillcentre.
The Tower Garden

Urocza ekspozycja na Hampton Court Palace Garden Show (2004 rok), z dużym pokazem ogrodowym, zatytułowanym Hampton Court Palace Garden Show. Ogród zaprojektowany przez Marka Turnera i Michaela Steela, Kim i Richard Lucas asystowali i nadzorowali sadzenie roślin.Ogród jest kontynuacją opowieści 'A Moment Out of Time... Lady Beth's Dream'. W 2004 roku lady Beth Randelson napisała w swoim pamiętniku swój ostatni wpis, zniknęła i była ostatnio widziana wczesnym, letnim wieczorem podczas wchodzenia do ogrodu.
Zacieniony ogród był mostem pomiędzy tym światem, a innymi magicznymi królestwami.
Nie był on pielęgnowany przez dwa lata, natura zrobiła swoje i ukształtowała ogród według swojego planu. Paprocie i bluszcze wyrosły wokół martwych drzew, mech otoczył kamienie.
Kaskady wody spadają ze starej wieży rozbijając się na stopniach schodów i klatce schodowej.
Charakterystyczne dla tego ogrodu są magiczne rzeźby wykonane przez Enchanted Ltd.

The Cumbrian Fellside Garden
Kim Wilde i Richard Lucas zaprojektowali i wykonali 'The Cumbrian Fellside Garden' w 2005 roku na RHS Chelsea Flower Show w Londynie. Projekt wygrał złoty medal w kategorii ogrodowe podwórze jak również nagrodę BBC RHS People's Award za mały ogród. Wygrał on także w kategorii 'best in show', czyli najlepszy ogród szoł.

Majestatyczne rzeźby, starożytne jeziorka, Beatrix Potter, Wordsworth - każde było inspiracją do tego romantycznego ogrodu.
Został on usadowiony na łagodnym zboczu w Lake District (Kraina Jezior)
Ogród ma stały dopływ wody, dzięki strumieniowi przechodzącemu przez ogród. Praktyczne i relaksujące zarazem.
Tył ogrodu jest bardziej dziki, z roślinami nawiązującymi do pierwotnej roślinności. Dzikie kwiaty rosną w wysokiej trawie i w szczelinach skał drążonych przez strumień.
Przód ogrodu jest romantyczny, obsadzony peralgoniami, Aquilegia, Linaria i Astrantia.
Naturalny Kumbryjski łupek użyty wszędzie gdzie to jest możliwe: jako pojemniki na rośliny i jako podłoże dla ścieżek, jako ławki i przejścia nad wodą.Jungle Gym GardenKim i David Fountain zaprojektowali 'Junge Gym Garden' który został otwarty w 2005 roku w obrębie Capel Manor Horticultural College.
Zaprojektowali kolorowe i pełne wyobraźni miejsce dla młodych ludzi, służące zabawom i spotkaniom towarzyskim. Projekt zakładał użycie materiałów z recyklingu. Ścieżki i mierzwy zrobione są z przerobionych opon, a część granicy ogrodu jest wyznaczona przez malowane rury wydechowe.

"Little Haven"

W dziecięcym hospicjum Little Haven w 2004 roku został otwarty Wielki Ogród zainspirowany ogrodem Hobbitów z "Władcy Pierścieni" Tolkiena, który zdobył wiele nagród oraz wielkie uznanie w świecie ogrodnictwa.

Kim i David Fountain zainspirowani światem Tolkiena stworzyli niespotykany ogród, który chociaż przez chwilkę pozwala chorym dzieciom zapomnieć o chorobie i cierpieniu.
Ogród został wystawiony na Tatton Park Show gdzie wygrał srebrny medal.Książki


Gardening with Children

Ta książka to burza pomysłów jak zainteresować dzieci zabawą na świeżym powietrzu jednocześnie mając przekonanie, że są bezpieczne i dobrze się bawią.
Kim oferuje tu pomysły, w których dzieci bawiąc się odgrywają jednak ważną rolę w funkcjonowaniu ogrodu. Kim pokazuje jak zabawa może mieć funkcję edukacyjną i społeczną. W świecie opanowanym przez TV i gry komputerowe Gardening with Children pokazuje rodzicom jak zachęcić swoje dzieci do aktywnej zabawy na świeżym powietrzu, jednocześnie pielęgnując rodzinne związki.
Dzieci uwielbiają czuć się dorosłe i potrzebne, i chcą widzieć szybko efekty swojej pracy. Ta książka pokazuje rodzicom jak tego dokonać. Ilustracje krok po kroku inspirują do sadzenia roślin, do zrobienia śmiesznego stracha na wróble, tajemnych dla dzieci miejsc czy mozajek.
Znalazły się tam również porady dla ludzi z małymi ogrodami albo tylko balkonami, bo nie oznacza to przecież, że nie mogą w takich warunkach cieszyć się swoim mikroogrodem.
Znajdziecie tam również porady jak cieszyć się ogrodem w deszczowe dni oraz jak szybko dostosować miejsce zabawy do wieku dzieci.

Kim jako doświadczona ogrodniczka i wspaniała matka potrafiła w idealny sposób przedstawić pomysły jak w prosty i bezpieczny sposób sprawić radość sobie i swoim dzieciom.

Książka została przetłumaczona na kilka języków m.in. na hiszpański, niemiecki, duński i holenderski.
Harry's garden

Książka wydana przez wydawnictwo Collins, jako cześć serii książeczek dla dzieci. Kim opowiada tu o ogrodzie jaki stworzyła dla swojego synka oraz daje praktyczne porady m.in. jak stworzyć ogród bagienny w... taczce. Książka nawiązuje do Gardening with Children, ale ma kilka nowych niepublikowanych ilustracji.

How to make a scarecrow

Ta kilkustronicowa książeczka pokazuje jak w prosty sposób stworzyć ogrodowego stracha z rzeczy dostępnych w każdym domu. Zrealizowana przez wydawnictwo Collins jako część serii książek dla dzieci. Pomysł zaczerpnięty z poprzedniej książki Kim, Gardening with Children, ale zawiera kilka ilustracji nie ujętych w poprzednim wydawnictwie.


First-time Gardener

Książka skierowana do wszystkich, którzy stawiają pierwsze kroki w ogrodnictwie i do tych którzy chcieliby mieć swój ogród zaprojektowany przez siebie.
Mnóstwo praktycznych porad i instrukcji krok po kroku pozwalających osiągnąć planowany efekt. Dzięki tej książce będziesz wiedzieć jak oszacować koszty, które musisz ponieść żeby osiągnąć wymarzony efekt, jak zrobić skalniak, skrzynkę na rośliny. Po przeczytaniu tej książki uświadomisz sobie również, że nie najważniejszy jest szybki efekt, czasami trzeba czasu żeby twój ogród był twoim wymarzonym miejscem na ziemi.

Programy TV


Better Gardens (2000)

Program prezentowany w ITV w 2000 roku. Program Carol Vorderman, gdzie każdy odpowiadając na pytanie mógł wygrać projektanta ogrodu i materiały do jego wykonania. Kim wystąpiła w pięciu, z ośmiu odcinków.Garden Invaders (2001)

'Garden Invaders' to unikalny quiz z ogrodniczą nutką. Był to program, w którym rodzina biorąca udział ma szansę na wygranie całkowitej przemiany swojego ogrodu. Drużyna Invaders ma tylko 12 godzin na kompletną przemianę wybranego ogrodu. Kim jest jedną z niesfornych projektantów, którzy walczą z czasem. Od praktycznych porad, poprzez pełne napięcia chwile Garden Invaders proponuje coś dla każdego. Program był emitowany przez kilka sezonów. Kim brała w nim udział w latach 2001/2002.The Joy of Gardening (2002)

Dwu godzinne programy prezentujące wywiady ze słynnymi celebrytami, w tym oczywiście Kim. Każdy z nich opowiada o pozytywnych aspektach posiadania ogrodu. Dzięki temu mogliśmy obejrzeć piękną posiadłość Kim i piękny obrazek Kim z dziećmi w ogrodzie.Great Garden Guide (2003)

Kim i historyk ogrodnictwa, Dr Toby Musgrave poszukiwali najbardziej olśniewające ogrody w zachodniej Anglii. Począwszy od Hidcote to Prior Park do Barrington Court to Mill Dene. Seria to taki przewodnik 'palcem po mapie' po przepięknych, publicznych ogrodach zachodniej Anglii. Program prezentowany w ITV1 w 2003.Wilde life (2004)

Seria prezentowana w ITV w 2004 roku. Kim starała się przedstawić piękno ukrytych londyńskich ogrodów. Między innymi ogród Pleasure Garden, Postman's Park oraz ogrody Tamizy.

Część zdjęć pochodzi z nieistniejącej już strony www.kimwildegardens.com i są autorstwa Katrien Vercaigne.

Powrót do początku
|  Biografia  |                

|  Twórczość  |               

|  Wydarzenia  |               

|  Galeria  |              

|  KimWilde.pl  |

Biografia

Kalendarium

Ogrodnictwo

Secret Songs

Ricky Wilde
Teksty piosenek

Albumy

Single

Teledyski

Książki

Twórcy piosenek
Koncerty

Kim Wilde w Warszawie

Terminy
Galeria zdjęć
Strona Główna

Forum

Facebook

O stronie


© KimWilde.pl   2006 - 2015

facebook